fbpx

19 sty 2022

Jak mogę zadbać o bezpieczeństwo mojego zwierzęcia – wskazówki dla opiekuna


Czas pandemii to czas wielu wyzwań. Najlepiej byłoby wiedzieć co się wydarzy jutro i być przygotowanym na wszystko, tak się jednak nie da zrobić. Jednak pomimo towarzyszącej nam dzisiaj niepewności, jest coś co możemy zrobić już dziś. Możemy przygotować się na ewentualne zapewnienie opieki naszemu zwierzakowi.  

Obecne czasy są nadzwyczajne. Wielu lekarzy weterynarii pracuje, przyjmuje pacjentów, wykonuje zabiegi, zapisuje leki. To czas pełen emocji dla Wszystkich. Dlatego też pomocne może być stosowanie się do poniższych wskazówek, które pomogą zapewnić lepszą opiekę nad zwierzęciem w tym wymagającym czasie i wspomóc współpracę między lekarzem weterynarii i opiekunem zwierzęcia. Możemy nawzajem sobie pomagać także w ten sposób.

Sprawy, o które warto, żeby właściciel zwierzęcia zadbał w okresie pandemii koronawirusa COVID-19:

Drogi opiekunie – właścicielu zwierzęcia:

  1. Umawiaj się na wizytę z wyprzedzeniem w lecznicy weterynaryjnej telefonicznie. Dzięki temu lekarz może wyznaczyć konkretną godzinę, kiedy będzie mógł poświęcić pacjentowi maksimum uwagi, a Ty nie będziesz czekać w zatłoczonej poczekalni. Zadbasz w ten sposób o bezpieczeństwo epizootyczne swoje, lekarza i innych opiekunów zwierząt
  2. Przychodź punktualnie na wizyty do lekarza weterynarii. Dzięki temu unikniesz stresu i kolejek. Zadbasz w ten sposób o większy spokój i bezpieczeństwo swoje, lekarza i innych opiekunów zwierząt.
  3. Miej w domu zapas jedzenia dla swojego pupila (a także potrzebnych mu akcesoriów – np. woreczków czy żwirku) na około 14 dni.
  4. Jeśli Twój zwierzak przewlekle choruje, zadbaj o to by potrzebne leki były w domu na okres około 30 dni.
  5. W widocznym miejscu umieść dane kontaktowe lekarza weterynarii i/lub lecznicy weterynaryjnej(telefon, adres)- np. powieś kartkę na ścianie lodówce. Także w książeczce zdrowia zwierzaka wpisz ww. dane, gdzie leczony jest pupil, wraz z numerem telefonu do lecznicy.
  6. Obok książeczki trzymaj instrukcję jak aktualnie jest on karmiony, oraz kiedy jakie leki przyjmuje.
  7. Znajdź zaufaną osobę, która w razie czego zaopiekuje się pupilem na czas Twojej niedyspozycji. Upewnij się, że osoba ta podejmie się opieki nad zwierzakiem w razie nagłej sytuacji np. Twojego pobytu w szpitalu
  8. Zadbaj, by ta osoba miała klucze do mieszkania, w którym czeka zwierzak lub wiedziała jak dostać się do środka.
  9. Przygotuj kartę ICE dla zwierzaka. Miej w portfelu lub telefonie kartę alarmową z informacją ICE  dla zwierzaka „w razie wypadku”.

ICE – karta alarmowa zwierzaka

Nigdy nie wiemy co nas spotka, dlatego się ubezpieczamy i dlatego planujemy scenariusze „na wszelki wypadek”. W tym celu powstały karty i kontakty ICE (In Case of Emergency – „w razie wypadku”), pod które ratownik medyczny może dzwonić, aby poinformować kogoś bliskiego, że coś się stało, dopytać o aspekty medyczne (np. alergie, leczenie etc). 

Dlaczego moje zwierzę potrzebuje żebym miała/ miał kartę ICE mojego pupila?

Na wypadek nagłej choroby, nieszczęścia, nieprzewidzianego wypadku warto zadbać też odpowiedzialnie o najważniejsze informacje ICE dla swojego zwierzęcia.

Warto rozważyć scenariusz, co się stanie, jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli zapewnić opieki naszemu pupilowi. Jeśli coś powstrzyma nas przed powrotem do domu. Jeśli sami nie będziemy mogli powiadomić zaufanej osoby, że nasz zwierzak potrzebuje opieki. Powodów takiej sytuacji może być wiele, a życie codziennie pisze nowe.

Wyobraź sobie taką sytuację – Joanna wraca właśnie do domu z pracy. Po drodze zachodzi jeszcze do sklepu. Poślizgnęła się – na mokrej posadzce, na zmarzniętej kałuży, na skórce od banana – nieważne; ważne jest to, że nie był to szczęśliwy upadek. Pogotowie przyjechało szybko. Być może Joanna jest nieprzytomna, być może po prostu rozbił jej się telefon i nie ma jak zawiadomić bliskich, a musi jechać do szpitala. Na szczęście w jej portfelu znajduje się karta z kontaktem ICE do zaufanej osoby, która zaopiekuje się pupilem Joanny, nim ta wróci do domu.

Mała rzecz – a dzięki niej Ty i Joanna jesteście spokojni, że Wasz pupil w razie czego będzie zaopiekowany.

Pandemia koronawirusa – co mogę zrobić by zadbać o bezpieczeństwo i opiekę nad zwierzęciem

W czasie pandemii życie może pisać różne scenariusze i dobrze jest przygotować się na różne ewentualności. Nie żeby miały się one na pewno wydarzyć, ale by na wszelki wypadek zadbać o przyszłość, opiekę i bezpieczeństwo naszych zwierzaków. Bo w ewentualnym ferworze zdarzeń może opieka nad zwierzęciem komuś umknąć. Zapewne też w razie nagłego nieszczęścia nie będziemy mieli wpływu ani na informacje jakie chcemy przekazać ani nie będzie czasu na ustalenia z kimkolwiek opieki. Trzeba to zrobić wcześniej.

Po co mi karta alarmowa dla zwierzęcia?

Korzyści z karty alarmowej ICE zwierzaka, czyli dlaczego dobrze mieć kartę ICE zwierzęcia:

  • W razie nieszczęścia lub wypadku ratownik lub osoba postronna będzie miała informację, że mam zwierzę
  • W jednym miejscu jasna informacja z kim się skontaktować, żeby zapewnić opiekę mojemu zwierzakowi
  • Informacja i dane kontaktowe do lekarza weterynarii, który zna zwierzę i w razie czego może pomóc (zna historię zwierzęcia)
  • Jasna, zwięzła informacja w formie wizytówki w swoim portfelu/telefonie 
  • Dla mojego zwierzaka oznacza to, ze w razie mojego wypadku będzie miał szansę na pomoc i opiekę, również weterynaryjną u wybranego przeze mnie lekarza weterynarii
  • Dla mnie- opiekuna  oznacza to spokój i poczucie bezpieczeństwa, że zrobiłem co z mojej mocy by zapewnić bezpieczeństwo w razie nieszczęścia mojemu pupilowi

Co możesz zrobić krok po kroku żeby zrobić własną kartę alarmową ICE zwierzęcia

  1. Pomyśl na spokojnie kto w razie potrzeby może zająć się Twoim pupilem.
  2. Skontaktuj się z tą osobą i uzyskaj od niej/ niego potwierdzenie, że zajmie się zwierzakiem.
  3. Zapytaj się swojego lekarza weterynarii o możliwość wypełnienia komputerowego i wydruku karty alarmowej ICE Comvet.
  4. Jeżeli nie planujesz odwiedzin w gabinecie weterynaryjnym lub lekarz nie ma możliwości edycji i wydruku karty to samodzielnie wydrukuj kartę ICE dla zwierzaka i wytnij ją nożyczkami. Wydrukowana karta ma format wizytówki lub karty kredytowej. Powinna zmieścić się do przegródek portfela lub etui telefonu.  
  5. Wypełnij kartę – napisz imię i nazwisko osoby, która będzie mogła zająć się zwierzakiem oraz dane lekarza weterynarii, który opiekuje się zwierzęciem.  
  6. Umieść kartę w telefonie lub portfelu który nosisz ze sobą. 
  7. Możesz też wysłać kartę mailem, wysłać sms’em zdjęcie zrobione telefonem, do bliskiej osoby, rodziny, przyjaciela, tak żeby w razie nieszczęścia ktoś wiedział jak może pomóc twojemu zwierzakowi.
  8. Kopię wydruku karty umieść w widocznym miejscu w domu np.: przy wejściu, na lodówce, lustrze, inne ważne i widoczne miejsce ?

DLA OPIEKUNA/ WŁAŚCICIELA ZWIERZĘCIA 

Karta alarmowa ICE zwierzaka do bezpłatnego pobrania i wydruku przez właściciela /opiekuna zwierzęcia w PDF

 

Interaktywna karta ICE dla lekarza weterynarii ->

Bądźcie zdrowi, dbajcie o siebie i swoich pupili!

 

Autorzy: Zespół COMVET- #zwierzoluby

Tekst, wzór karty ICE dla zwierzaka COMVET © All rights reserved